The 5 Sweetest Ice Cream Makers for National Ice Cream Month

SergeyChayko/iStock via Getty Images
SergeyChayko/iStock via Getty Images

If the mid-summer temperatures are tempting you to indulge in ice cream for breakfast, lunch, and dinner, let this information seal the deal: July is National Ice Cream Month. Instead of sweating your way to the store to pick up a pint, why not make your own? Scroll down to find out which ice cream makers we’re screaming about this month, from the Zoku’s single-serve dish to Nostalgia’s old-fashioned bucket.

1. Zoku Ice Cream Maker; $26


Zoku’s cereal-bowl-sized ice cream maker is perfect both for people who live alone and for people who like to personalize their ice cream with unconventional mix-ins. It’s also magically fast, as long as you remember to stick the stainless steel bowl in the freezer about 12 hours before dessert time. Then, when your ice cream craving hits, pour your chilled ice cream mixture into the frozen bowl, stir, and watch your ice cream soup solidify into thick, creamy deliciousness in about 10 minutes—no electricity needed. Treat yourself to this BPA-free appliance in red, blue, green, yellow, or purple.

Buy it: Amazon or Bed Bath & Beyond

2. Nostalgia Electric Wood Bucket Ice Cream Maker; $43


This ice cream maker from Nostalgia has all the sentimentality of ye olde ice cream-churning days, without any of the splinters or blisters. To use it, pour your ice cream mixture into the 1 gallon stainless steel canister along with the plastic dasher, pop on the plastic lid, and place the whole thing inside the wood-paneled bucket. Layer the perimeter with ice and salt, seal the lid, and let the electric motor churn for 20 to 30 minutes. Host an ice cream party or store your leftovers conveniently in the canister. To make the process even less labor intensive, you can buy Nostalgia’s pre-made ice cream mix in vanilla, chocolate, and strawberry (or all three).

Buy it: Amazon

3. Cuisinart Pure Indulgence 2-Quart Automatic Frozen Yogurt, Sorbet, and Ice Cream Maker; $70


With a 4.4-star average rating on Amazon, it’s safe to say that Cuisinart’s Pure Indulgence ice cream maker is worth your while. Like with the Zoku ice cream maker, you have to remember to freeze the bowl at least half a day before churning time, but that’s about it—the bowl is insulated with a freezing material, so there’s no need to add ice. Plug it in, pour in your mixture, and turn it on. It’ll make up to 2 quarts of pure indulgence in about 25 minutes, and the lid has a hole in the top where you can toss in toppings while it churns.

Buy it: Amazon

4. Breville Smart Scoop Ice Cream Maker; $363


The Breville Smart Scoop Ice Cream Maker lives up to its name: The automatic machine alters its churning process to match whatever hardness setting you choose, based on what type of frozen dessert you’re whipping up. Turn the dial toward “Softer” for sorbet, “Harder” for ice cream, and somewhere in the middle for gelato or frozen yogurt. Ice cream takes about 50 minutes, but you can also manually set the time if your recipe specifies a churning time. Once it’s ready, the Smart Scoop will play a jingle (or beep, if you prefer) to let you know.

Another huge advantage of the Smart Scoop is that you don’t have to remember to freeze the bowl or add ice—the machine does the freezing for you. Activate the “Keep Cool” setting and the machine will keep your dessert frozen for up to three hours. The device is about the size of a small toaster oven, can hold up to 1.5 quarts, and features a child lock. It’s currently less than $400 on Amazon, which is a pretty good bargain for a tabletop ice cream shop.

Buy it: Amazon ($363) or Sur La Table ($430)

5. Dash My Pint Ice Cream Maker; $20


The Dash My Pint Ice Cream Maker is similar to Zoku’s in that you have to freeze the bowl beforehand, and it makes about a single serving (in this case, 1.6 cups). But you don’t have to do any manual churning with this one. It works with the press of a button, takes around 30 minutes, and comes in a cool mint color that looks just as refreshing as whatever dessert you're creating. (One reviewer even uses it for nutritional drinks, which turns them into a soft ice cream.) If you want your dessert to be thicker, several reviewers recommend that you chill your mixture either before or after churning it. This ice cream maker weighs just 2 pounds and stands 9 inches tall, making it easily portable and storable.

Buy it: Target

Mental Floss has affiliate relationships with certain retailers and may receive a small percentage of any sale. But we choose all products independently and only get commission on items you buy and don’t return, so we’re only happy if you’re happy. Thanks for helping us pay the bills!

Learn Travel Blogging, Novel Writing, Editing, and More With This $30 Creative Writing Course Bundle

Centre of Excellence
Centre of Excellence

It seems like everyone is a writer lately, from personal blog posts to lengthy Instagram captions. How can your unique ideas stand out from the clutter? These highly reviewed courses in writing for travel blogs, novel writing, and even self-publishing are currently discounted and will teach you just that. The Ultimate Creative Writing Course Bundle is offering 10 courses for $29.99, which are broken down into 422 bite-sized lessons to make learning manageable and enjoyable.

Access your inner poet or fiction writer and learn to create compelling works of literature from home. Turn that passion into a business through courses that teach the basics of setting up, hosting, and building a blog. Then, the social media, design, and SEO lessons will help distinguish your blog.

Once you perfect your writing, the next challenge is getting that writing seen. While the bundle includes lessons in social media and SEO, it also includes a self-publishing course to take things into your own hands to see your work in bookshops. You’ll learn to keep creative control and royalties with lessons on the basics of production, printing, proofreading, distribution, and marketing efforts. The course bundle also includes lessons in freelance writing that teach how to make a career working from home.

If you’re more of an artistic writer, the calligraphy course will perfect your classical calligraphy scripts to confidently shape the thick and thin strokes of each letter. While it can definitely be a therapeutic hobby, it’s also a great side-hustle. Create your own designs and make some extra cash selling them as wedding placards or wall art.

Take your time perfecting your craft with lifetime access to the 10 courses included in The Ultimate Creative Writing Course Bundle. At the discounted price of $29.99, you’ll have spent more money on the coffee you’re sipping while you write your next novel than the courses themselves.

 

The Ultimate Creative Writing Course Bundle - $29.99

See Deal

At Mental Floss, we only write about the products we love and want to share with our readers, so all products are chosen independently by our editors. Mental Floss has affiliate relationships with certain retailers and may receive a percentage of any sale made from the links on this page. Prices and availability are accurate as of the time of publication.

The Clever Reason Oranges Are Sold in Red Mesh Bags

Gingagi/iStock via Getty Images
Gingagi/iStock via Getty Images

If a detail in a food's packaging doesn't seem to serve a practical purpose, it's likely a marketing tactic. One example is the classic mesh bag of oranges seen in supermarket produce sections. When oranges aren't sold loose on the shelf, they almost always come in these red, mesh bags. The packaging may seem plain, but according to Reader's Digest, it's specially designed to make shoppers want to buy the product.

The color orange "pops" when paired with the color red more so than it does with yellow, green, or blue. That means when you see a bunch of oranges behind a red net pattern, your brain assumes they're more "orange" (and therefore fresher and higher quality) than it would if you saw them on their own. That's the same reason red is chosen when making bags for fruits like grapefruits or tangerines, which are also orange in color.

For lemon packaging, green is more commonly chosen to make the yellow rind stand out. If lemons were sold in the same red bags as other citrus, the red and yellow hues together would actually make the fruits appear orange. Lemons can also come in yellow mesh bags, and the bags for limes are usually green to match their color.

Next time you visit the supermarket, see if you can spot the many ways the store is set up to influence your buying decisions. The items at eye-level will likely be more expensive than those on the shelves above and below them, and the products near the register will likely be cheaper and more appealing as impulse buys. Check out more sneaky tricks used by grocery stores here.

[h/t Reader's Digest]