Forget Wine and Cheese: Wine and Cheez-Its Now Come Together in One Box

Kellogg Company
Kellogg Company

As unpretentious, affordable wines have gained favor, so have new lowbrow wine pairings. Whether you prefer Girl Scout cookies, Halloween candy, or Cheetos, there's a wine out there to complement your snack of choice. The folks behind Cheez-Its are well aware of this trend, and they're making life easier for classy snackers by making the crackers available together with boxed wine in one convenient package, Today reports.

The special pairing pack is a collaboration between the Kellogg Company and the brand House Wine. One side of the box is filled with classic Cheez-Its, and the other half contains a varietal blend of cabernet sauvignon and merlot. The wine, which has a "red currant aroma" and notes of "juicy red fruit," according to the press release, was specifically selected to pair with the cheddar-y flavor of the cracker.

The limited-edition package will be available to purchase from the House Wine online store for $25 starting July 25 at 5 p.m. ET. The classic Cheez-It is the only flavor with its own wine pairing for now, and there's no word on whether House Wine plans to release combo packs for other varieties like white cheddar and pepper jack.

Having your wine and snack food together in one place is convenient, but having to buy them separately shouldn't stop you from experimenting with some creative pairings on your own. If you're looking for a place to start, here are some suggestions.

[h/t Today]

Learn Travel Blogging, Novel Writing, Editing, and More With This $30 Creative Writing Course Bundle

Centre of Excellence
Centre of Excellence

It seems like everyone is a writer lately, from personal blog posts to lengthy Instagram captions. How can your unique ideas stand out from the clutter? These highly reviewed courses in writing for travel blogs, novel writing, and even self-publishing are currently discounted and will teach you just that. The Ultimate Creative Writing Course Bundle is offering 10 courses for $29.99, which are broken down into 422 bite-sized lessons to make learning manageable and enjoyable.

Access your inner poet or fiction writer and learn to create compelling works of literature from home. Turn that passion into a business through courses that teach the basics of setting up, hosting, and building a blog. Then, the social media, design, and SEO lessons will help distinguish your blog.

Once you perfect your writing, the next challenge is getting that writing seen. While the bundle includes lessons in social media and SEO, it also includes a self-publishing course to take things into your own hands to see your work in bookshops. You’ll learn to keep creative control and royalties with lessons on the basics of production, printing, proofreading, distribution, and marketing efforts. The course bundle also includes lessons in freelance writing that teach how to make a career working from home.

If you’re more of an artistic writer, the calligraphy course will perfect your classical calligraphy scripts to confidently shape the thick and thin strokes of each letter. While it can definitely be a therapeutic hobby, it’s also a great side-hustle. Create your own designs and make some extra cash selling them as wedding placards or wall art.

Take your time perfecting your craft with lifetime access to the 10 courses included in The Ultimate Creative Writing Course Bundle. At the discounted price of $29.99, you’ll have spent more money on the coffee you’re sipping while you write your next novel than the courses themselves.

 

The Ultimate Creative Writing Course Bundle - $29.99

See Deal

At Mental Floss, we only write about the products we love and want to share with our readers, so all products are chosen independently by our editors. Mental Floss has affiliate relationships with certain retailers and may receive a percentage of any sale made from the links on this page. Prices and availability are accurate as of the time of publication.

The Clever Reason Oranges Are Sold in Red Mesh Bags

Gingagi/iStock via Getty Images
Gingagi/iStock via Getty Images

If a detail in a food's packaging doesn't seem to serve a practical purpose, it's likely a marketing tactic. One example is the classic mesh bag of oranges seen in supermarket produce sections. When oranges aren't sold loose on the shelf, they almost always come in these red, mesh bags. The packaging may seem plain, but according to Reader's Digest, it's specially designed to make shoppers want to buy the product.

The color orange "pops" when paired with the color red more so than it does with yellow, green, or blue. That means when you see a bunch of oranges behind a red net pattern, your brain assumes they're more "orange" (and therefore fresher and higher quality) than it would if you saw them on their own. That's the same reason red is chosen when making bags for fruits like grapefruits or tangerines, which are also orange in color.

For lemon packaging, green is more commonly chosen to make the yellow rind stand out. If lemons were sold in the same red bags as other citrus, the red and yellow hues together would actually make the fruits appear orange. Lemons can also come in yellow mesh bags, and the bags for limes are usually green to match their color.

Next time you visit the supermarket, see if you can spot the many ways the store is set up to influence your buying decisions. The items at eye-level will likely be more expensive than those on the shelves above and below them, and the products near the register will likely be cheaper and more appealing as impulse buys. Check out more sneaky tricks used by grocery stores here.

[h/t Reader's Digest]